Doi urmăriti internațional, depistați de polițiștii de frontieră la Siret și Carei

Mihai Georgescu · Constanța Expres

ro Polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au depistat două persoane urmărite internațional în urma controalelor efectuate în punctele de trecere a frontierei și pe raza județelor Suceava și Satu Mare.

Una dintre persoanele urmărite era căutată de autoritățile din Portugalia pentru răpire și omor, iar cealaltă figura cu un mandat de executare a pedepsei pentru contrabandă.

Evenimentul s-a produs pe 27 iunie 2026, când, în jurul orei 13.

30, un bărbat din Portugalia, în vârstă de 47 de ani, s-a prezentat la punctul de trecere Siret pentru formalitățile de control.

La verificări, polițiștii au constatat că pe numele lui exista o alertă cu mențiunea "Mandat European de Arestare", emis de autoritățile din Portugalia pentru infracțiuni de răpire și omor.

Citește articolul complet pe Constanța Expres

Deschide articolul →