ro Elevii de liceu din clasele a IX-a – a XII-a vor putea opta pentru o nouă materie opțională, intitulată «Ora de GIS», după ce programa a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial.
Aceasta se adresează filierei teoretice, atât profilului real, cât și celui umanist, indiferent de specializare.
Potrivit Ministerului Educației, disciplina «Ora de GIS» îmbină elemente de geografie și tehnologia informației și comunicațiilor, introducând elevii în domenii precum protecția mediului, urbanismul, transporturile, turismul, conservarea patrimoniului, gestionarea riscurilor, dezvoltarea durabilă, economia locală și cetățenia digitală.
Cursul va fi predat o oră pe săptămână, pe parcursul unui an școlar.
Ce beneficii aduce noua materie opțională pentru elevi.
Citește articolul complet pe Constanța Expres
Deschide articolul →