ro Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis un cod galben de viituri pentru mai multe județe din România, valabil între 23 iunie, ora 12:00, și 24 iunie, ora 09:00.
Potrivit hidrologilor, în această perioadă sunt așteptate scurgeri importante pe versanți, torenți și pârâie, precum și viituri rapide pe râurile mici.
Se preconizează creșteri de debite și niveluri care pot depăși cotele de atenție, fenomene favorizate de precipitațiile anunțate pentru următoarele zile.
Fenomenul afectează bazinul hidrografic din județele Bistrița-Năsăud, Bihor, Arad, Hunedoara, Harghita, Mureș, Alba, Cluj, Brașov, Sibiu, Timiș, Caraș-Severin, Gorj, Mehedinți, Dolj, Covasna, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Ilfov, Ialomița și Buzău.
Printre râurile vizate se numără Someșul Mare, Crișul Negru, Crișul Alb, Mureșul, Arieșul, Târnava Mare, Târnava Mică, Bega, Timișul, Nera, Cerna, Jiu, Gilort, Motru, Olt, Argeș, Dâmbovița, Ialomița, Prahova și Buzău.
Citește articolul complet pe Constanța Expres
Deschide articolul →