com Astăzi, la nivelul Grupării de Jandarmi Mobile „Tomis” Constanța s-a desfășurat un instructaj pentru sezonul estival 2026.
La eveniment au participat jandarmi din structurile de Ordine Publică și Intervenție Antiteroristă, care au fost instruiți pentru misiunile ce vor avea loc pe litoralul românesc.
În cadrul instruirii, s-au analizat procedurile de intervenție, gestionarea situațiilor cu afluență mare de persoane și măsurile pentru menținerea ordinii și siguranței publice.
Scopul a fost creșterea capacității de reacție a efectivelor, precum și consolidarea cooperării între structurile participante, pentru a putea răspunde prompt și eficient solicitărilor cetățenilor și turiștilor.
Ce pregătesc jandarmii pentru sezonul estival 2026.
Citește articolul complet pe Constanța Expres
Deschide articolul →