Kim Jong Un a anunțat că navele de război nord-coreene vor fi echipate cu arme nucleare

Elena Dumitrescu · Constanța Expres

ro Kim Jong Un a anunțat marți, în portul Nampo, că programul de înarmare nucleară a Marinei nord-coreene este în curs de desfășurare.

Liderul a precizat că țara sa intenționează să construiască nave de război de până la 10.

000 de tone, pentru a-și întări capacitatea militară.

În timpul ceremoniei de intrare în serviciu a navei de război Choe Hyon, una dintre cele două nave de 5.

000 de tone lansate anul trecut, Kim a afirmat că „programul care vizează echiparea Marinei cu arme nucleare își urmează cursul fără deviație” și că este o strategie esențială pentru menținerea capacității nucleare a statului.

Citește articolul complet pe Constanța Expres

Deschide articolul →