ro Ministrul german al Apărării Boris Pistorius îl acuză pe președintele american Donald Trump de responsabilitatea pentru închiderea Strâmtorii Ormuz.
Acesta a afirmat că Trump a forțat dopul în gâtul acestei importante căi navigabile.
Într-un interviu pentru postul public de televiziune german ARD, Pistorius a declarat că, deși Germania are interesul ca Strâmtoarea Ormuz să fie redeschisă, responsabilitatea pentru blocarea acesteia aparține în principal SUA.
"În definitiv, cel care a forțat dopul în gâtul strâmtorii Ormuz este Trump, nu noi, dar noi avem interesul ca dopul să fie scos", a spus demnitarul german.
Contextul tensiunilor din regiunea Strâmtorii Ormuz Strâmtoarea Ormuz, esențială pentru traficul mondial de petrol și gaz, a fost blocată în timpul ostilităților declanșate pe 28 februarie, după atacurile americano-israeliene asupra Iranului.
Citește articolul complet pe Constanța Expres
Deschide articolul →