Nicușor Dan a anunțat că Summitul Flancului estic va avea loc în România în 2027

Radu Constantinescu · Constanța Expres

ro Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat joi că următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România la începutul anului 2027.

Evenimentul va fi organizat dacă până atunci nu vor avea loc situații excepționale, a precizat șeful statului în cadrul unei declarații de presă comune cu liderii participanți la reuniune, la Gdansk.

În intervenția sa, Nicușor Dan a abordat aspecte legate de securitatea regională și rolul României în această dinamică.

El a transmis un mesaj de unitate și solidaritate, afirmând că țara noastră recunoaște Rusia ca o amenințare colectivă pentru statele din regiune.

De asemenea, a subliniat sprijinul pentru Ucraina și eforturile de apărare a Europei în contextul războiului în desfășurare.

Citește articolul complet pe Constanța Expres

Deschide articolul →