ro Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat joi că următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România la începutul anului 2027.
Evenimentul va fi organizat dacă până atunci nu vor avea loc situații excepționale, a precizat șeful statului în cadrul unei declarații de presă comune cu liderii participanți la reuniune, la Gdansk.
În intervenția sa, Nicușor Dan a abordat aspecte legate de securitatea regională și rolul României în această dinamică.
El a transmis un mesaj de unitate și solidaritate, afirmând că țara noastră recunoaște Rusia ca o amenințare colectivă pentru statele din regiune.
De asemenea, a subliniat sprijinul pentru Ucraina și eforturile de apărare a Europei în contextul războiului în desfășurare.
Citește articolul complet pe Constanța Expres
Deschide articolul →