ro În perioada 19-26 iunie 2026, polițiștii români, împreună cu partenerii din statele membre Schengen, au depistat un total de 515 persoane, 52 de autovehicule și 104 documente care făceau obiectul unor semnalări introduse în Sistemul Informatic Schengen (SIS).
Aceste rezultate au fost obținute în urma schimbului de informații realizat prin Biroul SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională.
În total, pe teritoriul României au fost localizate 398 de persoane care erau semnalate în SIS, fiind vorba despre persoane urmărite penal, refuzate la intrare sau ședere, sau dispărute.
Ce rezultate au fost obținute prin schimbul de informații în Schengen.
Polițiștii români au pus în aplicare 20 de mandate europene de arestare, au depistat 36 de persoane semnalate de către statele membre ca având refuzul intrării sau șederii pe teritoriul Schengen, și 179 de persoane urmărite în cadrul procedurilor judiciare.
Citește articolul complet pe Constanța Expres
Deschide articolul →