PSD stabilește strategia pentru formarea noului Guvern în negocieri cu PNL și UDMR

Cristina Moldovan · Constanța Expres

ro Conducerea PSD se va reuni miercuri, de la ora 12:00, într-o ședință online a Biroului Permanent Național pentru a stabilit pașii următori în procesul de formare a noului Guvern.

Liderii partidului vor decide mandatul pentru negocierile cu celelalte formațiuni parlamentare.

Potrivit unor surse politice, tot miercuri ar putea avea loc discuții între PSD, PNL și UDMR, în încercarea de a ajunge la un acord pentru constituirea unei majorități parlamentare care să susțină un guvern minoritar condus de PSD.

Aceste negocieri sunt considerate esențiale pentru deblocarea crizei politice.

Marți, președintele Nicușor Dan a anunțat că, după consultările de la Palatul Cotroceni, se conturează varianta unui guvern politic minoritar.

Citește articolul complet pe Constanța Expres

Deschide articolul →