ULTIMA ORĂ
Cele mai recente știri din ConstanțaConstanța Expres — Sursa #1 de știri din ConstanțaCele mai recente știri din ConstanțaConstanța Expres — Sursa #1 de știri din Constanța
actualitate

Administrația Națională de Meteorologie extinde Codul roșu de caniculă în România, temperaturile atingând până la 41°C

Andrei Popescu

Andrei Popescu

2 min citire
Termometru cu temperaturi de peste 40°C în România, soare puternic, cer senin
Sursa foto: observatorconstanta.ro

Sursă: Observatorconstanta.ro

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a extins sâmbătă avertizarea de Cod roșu de caniculă, care va cuprinde, începând de luni, aproape întreg teritoriul României. Meteorologii avertizează că urmează temperaturi extreme, nopți tropicale și un disconfort termic accentuat.

În ziua de duminică, avertizarea de Cod roșu este valabilă în 16 județe din nordul și centrul țării: Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Bistrița-Năsăud, Suceava și Botoșani. Începând de luni, avertizarea va fi extinsă în aproape toată țara, urmând să fie afectate toate județele, cu excepția județelor Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași, care vor rămâne sub Cod portocaliu de caniculă.

Temperaturi extreme și disconfort termic în România

Potrivit ANM, în zonele aflate sub Cod roșu se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 35 și 41 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind estimate în regiunile Banat și Crișana. Specialiștii avertizează că indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, ceea ce va accentua semnificativ disconfortul termic.

  • Temperaturi maxime de până la 41°C în zonele de câmpie și deal
  • Nopți tropicale, cu temperaturi minime între 17 și 25°C
  • Indicele temperatură-umezeală va depăși 80 de unități în zonele afectate
  • Avertizarea de Cod roșu este valabilă până pe 1 iulie, ora 10:00
  • Se preconizează creșteri ale disconfortului termic și riscului de insolație

Prognoza meteo și avertizări pentru următoarele zile

Meteorologii anunță că, marți, în după-amiaza și seara, instabilitatea atmosferică se va accentua, în special în zonele de deal și munte, cu ploi torențiale, descărcări electrice și vijelii. În plus, temperaturile vor rămâne ridicate, iar nopțile vor fi tropicale, cu temperaturi minime de peste 17°C în majoritatea regiunilor.

Autoritățile recomandă populației să evite expunerea prelungită la soare, să se hidrateze corespunzător și să fie atente la semnele de epuizare termică sau insolație. În plus, se intensifică avertizările pentru județele afectate de vreme severă, precum Tulcea, unde se anunță grindină, vijelii și ploi torențiale.

Reprezentanții ANM subliniază că această perioadă de caniculă extremă va continua până pe 1 iulie, fiind necesară respectarea măsurilor de protecție pentru a evita incidentele legate de temperaturile ridicate.