Administrația Națională de Meteorologie extinde Codul roșu de caniculă în România, temperaturile atingând până la 41°C

Andrei Popescu · Constanța Expres

ro Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a extins sâmbătă avertizarea de Cod roșu de caniculă, care va cuprinde, începând de luni, aproape întreg teritoriul României.

Meteorologii avertizează că urmează temperaturi extreme, nopți tropicale și un disconfort termic accentuat.

În ziua de duminică, avertizarea de Cod roșu este valabilă în 16 județe din nordul și centrul țării: Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Bistrița-Năsăud, Suceava și Botoșani.

Începând de luni, avertizarea va fi extinsă în aproape toată țara, urmând să fie afectate toate județele, cu excepția județelor Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași, care vor rămâne sub Cod portocaliu de caniculă.

Temperaturi extreme și disconfort termic în România Potrivit ANM, în zonele aflate sub Cod roșu se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 35 și 41 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind estimate în regiunile Banat și Crișana.

Citește articolul complet pe Constanța Expres

Deschide articolul →